Telekom odštartovalkomerčnú prevádzku VoLTE

19. 4. 2017 ~ Škovranko V. ~ späť na články

- Volanie a surfovanie v 4G sieti súčasne - Výrazne rýchlejšie spojenie hovoru - Čistejší prenos hlasu

Telekom v utorok odštartoval komerčnú prevádzku Voice over LTE (VoLTE), ktorá umožňuje volať cez najmodernejšiu4G sieť. Hovor neprebieha cez hlasovú časť siete, ale cez dátový kanál. Volanie cez 4Gstojí rovnako ako bežné hovory, nespotrebuje žiadne dáta z balíčka a prináša hneď niekoľko výhod:

 

Volanie a surfovanie v rýchlej 4G sieti súčasne

Počas hovoru nedochádza ku obmedzovaniu nadviazaných dátových spojení. Prináša to výhody napríklad pri súčasnom používaní online navigácie a volania, či podobných aktivitách.

 

Bleskové spojenie hovoru

Prvým rozdielom pri bežnom používaní je rýchlosť spojenia hovoru. Pri VoLTE začne telefón na druhej strane zvoniť približne do dvoch sekúnd. V porovnaní s bežným telefonátom ide o zhruba trojnásobné zrýchlenie.

 

Kvalitnejší prenos hlasu

Zásadným vylepšením je špičková kvalita zvuku. VoLTE umožňuje prenášať širšie zvukové spektrum a efektívne potlačiť ruchy v okolí. Výsledkom je kvalitnejší prenos hlasu ako pri bežnom hovore, dokonca aj v porovnaní s aktuálne nasadenou technológiou HD Voice.

 

 

Čo zákazník potrebuje na to, aby mohol využívať VoLTE?

Základnou podmienkou je telefón s podporouVoLTE. Prvými podporovanými zariadeniami súSamsung GALAXY S7 a Samsung GALAXY S7 Edgezakúpené v predajnej sieti Telekom.

 

Telekom intenzívne pracuje na spustení VoLTE pre Samsung GALAXY S8 a S8+, akoaj pre telefóny iných výrobcov.

 

Pre využitie služby VoLTE na existujúcich telefónoch je potrebnáaktualizácia firmvéru: Od utorka sa zákazníkom s podporovanými telefónmi zakúpenými v Telekome začnú objavovať výzvy k aktualizácii firmvéru, ktorú je potrebné uskutočniť obvyklým spôsobom.

 

Telekom bude zákazníkom s podporovanými telefónmi službu VoLTEpostupne automatickyaktivovať. Zo strany zákazníka už nie je potrebná žiadna ďalšia aktivita. Aktívnu službu VoLTE oznámi ikona VoLTE na displeji telefónu.

 

Zákazník si však môže službu VoLTE aktivovaťprednostne aj sám, a to zaslanímbezplatnej SMS.Bližšie informácie o spôsobe aktivácie nájdete nawww.telekom.sk/wiki/ostatne/volte.

 

SlužbaVoLTEje využiteľná v pokrytí 4G siete, ktorou Telekom aktuálne pokrýva viac ako 87 percent populácie. Na dosiahnutie všetkých výhod VoLTE hovoruje potrebné aby obaja účastníci hovoru spĺňali podmienky pre využívanie služby VoLTE (podporovaný telefón, firmvér, aktivovaná služba VoLTE). Ak z VoLTE volá jeden z nich a druhý volá napríklad z 3G siete, budú sa počuť aj napriek tomu vo vynikajúcej kvalite vďaka službe HD Voice.

 

V prvej fáze bude technológia dostupná pre zákazníkov s paušálmi Happy. V nasledujúcich fázach bude Telekom VoLTE sprístupňovať pre firemných zákazníkov a zákazníkov predplatených služieb.
Najčítanejšie

Komentáre:

Nový komentár